Czym jest Harcerski Rajd Radziejewski? To impreza harcerska z najwyższej półki, kładąca szczególny nacisk na dobrą zabawę, leśne harce i harcerstwo w starym dobrym wydaniu. Harcerski Rajd Radziejewski przewidziany jest dla Harcerzy Starszych i Wędrowników, choć jesteśmy przekonani, że Harcerze też sobie spokojnie dadzą radę. HRR to także dobra muzyka w magicznej Harcerskiej Operze Leśnej. Co roku dla uczestników rajdu i zaproszonych gości organizujemy wyjątkowy koncert, podczas którego można zobaczyć gwiazdę z nurtu piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. W skrócie… HRR to doskonały pomysł na czerwcowy łykend, z którego wspomnienia pozostaną na długo!
Idea rajdu powstała dawno, dawno temu… jeszcze w ubiegłym wieku i ustroju politycznym. Rajd od zawsze był związany z 77 Mazowiecką Drużyną Harcerską im. Zawiszy Czarnego z Żyrardowa, której korzenie sięgają czasów przedwojennych (drużyna powstała w grudniu 1929 roku). W 1984 roku 77MDH zostaje reaktywowana po ponad 40 latach przerwy, a jej naturalnym poligonem działań, miejscem gier i zabaw są lasy otaczające Żyrardów, w tym Las Radziejewski. To w nich urządzamy swoje zbiórki, jeździmy na biwaki, spędzamy każdą wolną chwilę. Po reaktywacji praktycznie od samego początku, drużynowym 77MDH jest phm Robert Komoń. Drużyna pod jego komendą, intensywnie się szkoli, jeździ na rajdy i zloty praktycznie we wszystkie rejony Polski. To on podczas któregoś z biwaków drużyny w Lesie Radziejewskim rzuca pomysł, aby zorganizować własny rajd, będący imprezą wymagającą, na której wzorować się będą inni.
Od słów przechodzimy do czynów, i tym sposobem w roku 1986 zostaje zorganizowana pierwsza edycja Harcerskiego Rajdu Radziejewskiego. W 1989 roku następuje długo wyczekiwana zmiana ustrojowa, za którą idą też niekorzystne zmiany dla całego ZHP . Wraz PRLem kończą się dotacje na harcerstwo, a tym samym zaczynają się chude lata w 77MDH. Na kolejną edycję Harcerskiego Rajdu Radziejewskiego trzeba będzie poczekać aż do maja 1999 roku. Impreza z 1999 roku okazuje się sporym sukcesem, z pogodą i frekwencją trafiamy w dziesiątkę, jednak z różnych powodów tej udanej imprezy nie udaje nam się powtórzyć w kolejnych sezonach… Harcerski Rajd Radziejewski znów wędruje do “szuflady” na kilka lat. Do tematu rajdu wracamy w 2010 roku, podczas obozu w Kiełpinach, na malowniczym Pojezierzu Welskim. Zwykła rozmowa przy obozowym stole jakoś niechcący zbacza w kierunku Rajdu Radziejewskiego, a nasz wieloletni drużynowy phm Robert Komoń zaczyna snuć plany kolejnej reaktywacji. Niestety 2011 rok przynosi nagłą i nieoczekiwaną śmierć druha phm Roberta “Wodza” Komonia, który stał na czele naszej drużyny przez długie 27 lat (można powiedzieć, że od zawsze). Rok później 77MDH stanęła na wysokości zadania i przywróciła Harcerski Rajd Radziejewski do życia. Pamięci dh phm Roberta Komonia Harcerski Rajd Radziejewski poświęcamy.
Po dwóch latach przygód i Harcerskiego Rajdu Radziejewskiego w niepełnym wymiarze… mieliśmy nadzieję, że 2022 rok przyniesie stabilizację i normalność. Trzeba wspomnieć, że była to na swój sposób edycja wyjątkowa, a zaczęło się już podczas zgłoszeń! Minęło ledwie 14 godzin od rozpoczęcia zgłoszeń i wszystko było już pozamiatane, limit uczestników, który sobie założyliśmy (20 patroli) został przekroczony. Nasze modlitwy chyba zostały wysłuchane, bo żadna pandemia nie zaatakowała nas w ostatniej chwili, a w czasie trwania rajdu nie spadła chyba ani kropla deszczu, jak również ominęły nas wszelkie inne kataklizmy. To były trzy naprawdę dobrej zabawy, zwieńczone świetnym koncertem zespołu Grupa na Swoim. Jak zwykle ciężko było nam się rozstać z uczestnikami, mając świadomość, że na następną edycję przyjdzie nam czekać równo rok.
1 miejsce – Patrol Patrol z 25ŚDH Echo (Sochaczew)
2 miejsce – 11DH Kasjopeja (Kobyłka)
3 miejsce – Patrol Szopy Tuptacze (Teresin)
W 2021 roku pandemia trwała w najlepsze i niestety wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazywały, że kolejna edycja Harcerskiego Rajdu Radziejewskiego zostanie odwołana. Zanim nastąpił czerwiec, wszystkie nam znane rajdy zostały odwołany i właściwie tylko my zostaliśmy na placu boju, do ostatniej chwili wstrzymując się z decyzją. I opłaciło się !! W czerwcu ilość zachorowań zaczęła gwałtownie spadać, a tym samym przepisy sanitarne zostały poluzowane. Z zachowaniem dosyć restrykcyjnych zasad – dezynfekcja rąk, maseczki, separacja patroli, udało nam się tą edycję przeprowadzić. I kiedy wydawało się, że będzie to wspaniała przygoda, dla wszystkich spragnionych harcerstwa… dopadła nas niespodziewana plaga. W sumie czy niespodziewana? Już dwa tygodnie przed rajdem mieliśmy sygnały, że sobota rajdowa może być bardzo deszczowa. Nikt jednak nie sądził, że aż tak… Ulewa która zaczęła się około godziny 13:00, trwała nieprzerwanie przez 10 godzin. O rajdowym współzawodnictwie absolutnie nie mogło być mowy, dlatego Komendant Rajdu podjął decyzję o przerwaniu sobotniej trasy rajdowej. Uczestnicy gry zostali zwiezieni przez nas w trybie awaryjnym do obozowiska, aby nie moknąć na trasie, ale również, aby ratować swój dobytek prze zamoczeniem. Do spółki z uczestnikami udało nam się zbudować prowizoryczne zadaszenie przed sceną, dzięki czemu z minimalnym opóźnieniem w Harcerskiej Operze Leśnej odbył się rewelacyjny koncert duetu Czarny – Nosal. Uwzględniając przerwanie gry sobotniej właściwie w połowie jej trwania… sztab rajdu po długich obradach podjął decyzję, że wszyscy uczestnicy zostaną sklasyfikowani na PIERWSZYM miejscu.
Walczyliśmy do ostatniej chwili, ale ze względu na przepisy sanitarne związane z pandemią Covid-19 rajd w formie stacjonarnej został odwołany. Uczestnicy którzy zgłosili się na #HRR2020PL zadecydowali, że rezygnują z wszelkich form online rajdu, które zaproponowaliśmy. W ramach tej edycji udało się zorganizować jedynie koncert Tomka Lewandowskiego, który live był transmitowany w internecie.
Kiedy w 2012 roku reaktywowaliśmy Harcerski Rajd Radziejewski, do głowy nam nawet nie przyszło, w jakim kierunku się to rozwinie i jaką skalę rajd przyjmie jeszcze przed X edycją. Poczynając od pierwszej edycji, która miała charakter wewnętrzny (udział brały tylko drużyny z Hufca Żyrardów), drobnymi kroczkami doszliśmy do miejsca gdzie HRR jest imprezą rozpoznawalną wśród harcerzy z całej Polski . Tegoroczny rajd ze wszech stron okazał się rekordowy i wyjątkowy: przez 3 dni harcowało z nami 210 harcerzy (+35 harcerzy 77MDH odpowiedzialnych za organizację imprezy), a to jest o 50 osób więcej niż rok temu i 60 osób więcej niż dwa lata temu! Na starcie stanęły 24 ekipy, a to o 6 więcej niż rok temu i o 8 więcej niż dwa lata temu. #HRR2019PL był najcieplejszą edycją od 2012 roku! 35st C w cieniu podczas sobotniej gry terenowej to absolutny rekord, który wielu z uczestników dosyć mocno odczuło na własnej skórze. Z drugiej strony prze 3 dni rajdu nie spadła nawet kropla deszczu, a wiatr nie wyrywał drzew… co akurat na HRRze nie jest takie oczywiste. Tegoroczne podium rajdowe wyglądało następująco:
1 miejsce – KISH Wataha z Hufca Jaktorów
2 miejsce – Szwadron Komando etc (25ŚDH Echo) z Hufca Sochaczew
3 miejsce – Patrol Niedopasowani z Kosmosu
Kolejny Harcerski Rajd Radziejewski przeleciał szybko „jak z kałasznikowa strzelił”, cztery dni szalonej harcerskiej zabawy niestety już za nami, no i cóż… na #HRR2019PL znów przyjdzie nam poczekać aż rok. To w radosnym harcerstwie poza harcówką (najlepiej pod namiotem) drzemie największa siła. Sam Bi-Pi mówił przecież, że „jesteśmy dziećmi wolnych przestrzeni”. W tym roku na starcie stanęło 18 drużyn i patroli, dając łącznie 180 harcerskich uczestników rajdu. Do tego trzeba doliczyć około 40 organizatorów z 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej. Daje to łącznie grubo ponad 200 uczestników (z Sochaczewa, Kuklówki, Międzyborowa, Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Ostrołęki, Kobyłki, Oleśnicy, Żyrardowa oraz Solca Kujawskiego). Tegoroczne podium rajdowe wyglądało następująco:
1 miejsce – Patrol Rozbrykane Tygryski z Hufca Jaktorów
2 miejsce – Patrol KAMPOKRAZOF (25ŚDH Echo) z Hufca Sochaczew
3 miejsce – 1DH z Hufca Żyrardów
W tym roku na starcie stanęło 15 drużyn i patroli, dając łącznie 171 harcerskich uczestników rajdu. Do tego trzeba doliczyć 32 osoby w zielono-czarnych barwach, czyli organizatorów z 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej. Kolejny raz daje to łącznie ponad 200 uczestników (z Sochaczewa, Kuklówki, Międzyborowa, Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Ostrołęki, Kobyłki, Żyrardowa oraz Kielc) najlepszego harcerskiego rajdu turystyczno-muzycznego w Polsce Na nudę nie mogliście raczej narzekać, bo zajęć które dla Was przygotowaliśmy była masa, a w tym roku mieliśmy jeszcze dzień dodatkowy (bawiliśmy się cztery dni, a nie jak zwykle trzy).
Rywalizacja była bardzo zacięta, a po podsumowaniu wyników okazało się, że różnice między trzema najlepszymi drużynami są minimalne. Wyniki wyglądały następująco:
1 miejsce – Patrol „A mrówki tupią i tupią” z Ostrołęki
2 miejsce – 9 Sokołowska DH – Patrol Parówki z Sokołowa Podl.
3 miejsce – Patrol Niedopasowani z Kosmosu
Tylko nie wpaść w rutynę… powtarzaliśmy sobie to dość często podczas organizacji #HRR2016 Jak zwykle naszym nadrzędnym celem była Wasza dobra zabawa, a także niebanalny koncert w sobotni wieczór. Niespodzianki czekały na nas już od samego początku… na blisko 2 tygodnie przed rozpoczęciem rajdu musieliśmy zakończyć przyjmowanie ekip, gdyż chętnych zaczęło pojawiać się zbyt dużo. Zapowiadało się, że będzie nas ponad 20 patroli i około 200 uczestników, a do tego 40 osób z 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej (obsługi rajdu rajdu). Co cieszy, oprócz stałych bywalców, pojawiło się na rajdzie sporo nowych drużyn i patroli, w tym tegoroczni zwycięzcy 14 Podlaska Drużyna Wędrownicza “Ambulo”. Nie licząc piątkowego przedpołudnia (burza z gradem) pogoda nam w tym roku bardzo dopisywała… niespodziewane załamanie pogody tym razem nas ominęło i nie musieliśmy się zmagać z powodzią lub huraganem 😉 Rok 2016 to także pewnego rodzaju progres w Harcerskiej Operze Leśnej 🙂 Na scenie stanęły dwa zespoły, a właściwie zespół i duet. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Korycki z Dominiką Żukowską… a w formie niespodzianki zagrał również zespół Córas & Papas. Klasyfikacja HRR 2016 – podium:
1 miejsce – 14PDW “Ambulo” z Siedlec
2 miejsce – 123 ŚWDH “Wędrowne Ptaki” z Otwocka
3 miejsce – Patrol Niedopasowani z Kosmosu
Edycja 2015 HRR to kolejne etapy rozwoju, kolejne cele organizacyjne do osiągnięcia. Rajd postanowiliśmy rozpocząć grą miejską w Żyrardowie, tak aby uczestnicy rajdu przyjeżdżający z daleka mogli poznać to piękne miasto. Na rozgrzewkę przy okazji realizacji zadań, uczestnicy zwiedzili tereny dawnej fabryki lnu, główny plac miasta z przepięknym gotyckim kościołem farnym, Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz Muzeum Lniarstwa. W 2015 roku na HRR zgłosiło się łącznie 16 ekip z 3 chorągwi, co zaowocowało 150 uczestnikami + 30tka organizatorów na dokładkę. W 2015 roku nasze obozowisko powróciło do Lasu Radziejewskiego, choć tak wspaniałego miejsca nad rzeką znaleźć już się nie udało. Trasa sobotnia w kształcie pętli okazała się dla wielu bardzo wymagająca. Zadania były bardzo zróżnicowane, każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, każdy mógł wykazać się wiedzą harcerską, sprawnością, czy podstawowymi technikami harcerskimi. Na scenie Harcerskiej Opery leśnej wystąpił zespół z Trójmiasta o intrygującej nazwie Słodki Całus od Buby. Jedna z piosenek tego zespołu “Zakochajmy się w sobie raz do roku” pozostanie już chyba z nami na zawsze. Klasyfikacja HRR 2015 – podium:
1 miejsce – 9 SDH Patrol Parówki z Sokołowa Podl.
2 miejsce – 10 DH z Kuklówki
3 miejsce – 316DH z Żyrardowa
Przed rozpoczęciem edycji 2014 postawiliśmy sobie wiele nowych celów do osiągnięcia, bo wychodzimy z założenia, że rozwijać trzeba się nieustannie. Tym razem liczby uczestników podwoić się nie dało, ale 160 uczestników i blisko 40tka organizatorów może już robić wrażenie. Podczas Edycji 2014 HRR nastąpiła zmiana lokalizacji rajdu. Z powodu całkowitego zrębu lasu zmuszeni byliśmy opuścić poprzednie miejsce i trochę “na ostatnią chwilę” szukać alternatywy. Rajd choć pozostał na ziemi radziejowickiej, to trasa oparta została głównie o lasy skulskie oraz teren stawów grzegorzewickich. Choćbyśmy próbowali, to niestety wszystkiego przewidzieć się nie da… są rzeczy na które organizatorzy nie mają wpływu. Sobotnią trasę ze względu na gwałtowne i bardzo silne załamanie pogody (burza z gradem) musieliśmy przerwać w połowie. Z niemałym trudem odbył się koncert Roberta Kasprzyckiego. Koncert na szczęście osłodził uczestnikom wszelkie niedostatki związane z tak brutalnym przerwaniem zabawy przez deszcz i bryłki lodu. Robert Kasprzycki dał z siebie naprawdę wszystko, dzięki czemu rajdowa publiczność rozgrzana została do czerwoności, a przez co resztki wilgoci wyparowały z naszych ubrań. Klasyfikacja HRR 2014 – podium:
1 miejsce – 123 ŚWDH “Wędrowne Ptaki” z Otwocka
2 miejsce – 20 ŚDS z Jaktorowa
3 miejsce – Patrol Niedopasowani z Kosmosu
Pracę nad edycją 2013 rozpoczęliśmy właściwie wraz z zakończeniem edycji 2012. Mieliśmy jednak już pewne doświadczenie… więc poszło nam sprawniej, a rajd dopracowany był w każdym calu. Edycja 2013 to kolejny krok naprzód… podwoiliśmy liczbę uczestników w stosunku do poprzedniego roku (około 90 harcerzy + 30 organizatorów), w Harcerskiej Operze Leśnej stanęła profesjonalna scena, z równie profesjonalnym oświetleniem. Wspaniały koncert dała chyba największa gwiazda z nurtu piosenki piosenki turystycznej i poezji śpiewanej – zespół Cisza Jak Ta. W pamięci pozostanie na długo sobotnie ognisko, które dla wielu trwało do rano, a podczas którego bawili się z nami członkowie zespołu Cisza Jak Ta. W niedzielę przed podsumowaniem rajdu, w rocznicę śmierci phm Roberta Komonia zgromadziliśmy się na mszy świętej, którą odprawił o. Paweł Krupa. Klasyfikacja HRR 2013 – podium:
1 miejsce – 13HDS Patrol 2 z Żyrardowa
2 miejsce – 316 DH z Żyrardowa
3 miejsce – Patrol Wędrowniczy z Jaktorowa
W 2012 roku przetarliśmy szlak i zorganizowaliśmy rajd z którego dh phm Robert Komoń mógłby być dumny. Piękna lokalizacja w zakolu płynącej przez Las Radziejewski rzeki wiała wyjątkowy urok. Wszyscy chwalili naprawdę ciekawą, acz wymagającą grę terenową, rozgrywaną głównie w południowej części kompleksu leśnego. Całość zaś okraszona nieprzeciętnym koncertem zespołu Na Bani. Jeden z utworów zagrany podczas koncertu zespół zadedykował patronowi rajdu, co w następnych latach (przy kolejnych edycjach) stało się już tradycją. Trochę gorzej było z pogodą… ale takie to już uroki naszego polskiego maja. Egzaminy maturalne na początku maja, niepewna pogoda (co przy noclegach pod namiotem jest szczególnie ważne) spowodowało, że zadecydowaliśmy aby kolejną edycję rajdu przesunąć na czerwiec. Klasyfikacja HRR 2012 – podium:
1 miejsce – Patrol Żółwika
2 miejsce – 13HDS z Żyrardowa
3 miejsce – 9WDH z Żyrardowa
Zainteresowanych Rajdem zachęcamy do zapoznania się Regulaminem Rajdowym… a następnie do skorzystania z Formularza Zgłoszeniowego. Wszelkie formy kontaktu z organizatorami rajdu można znaleźć pod tym linkiem.